Secondary Navigation

UHP Home

Telephone: 612-624-5522
Fax: 612-626-7314
Email:

MonFri, 8 am–4:30 pm
Northrop
84 Church Street SE, Suite 390
Minneapolis, MN 55455

Latest News & Student Profiles

Congratulations to our 2012-2013 Latin Honors Graduates!

August 1, 2013

Congratulations to all of our recent graduates! We're proud of everything you accomplished as undergraduates in the University Honors Program, and we know you're destined for remarkable things. The table below lists all of of the University of Minnesota's fall 2012, spring 2013, and summer 2013 Latin Honors graduates, as well as their majors and the level of Latin Honors earned.

Graduate Major(s) Latin Honors
Selom AboniGlobal Studies, Political Sciencemagna cum laude
Yusef AgamawiBiochemistry summa cum laude
Vallari AjgaonkarMarketing, Economicsmagna cum laude
Nora AliBiochemistry magna cum laude
Mitchell AmbrosePhysics summa cum laude
Omar AmmashPolitical Science summa cum laude
Yosef AmramiPsychology summa cum laude
Katie AndersonElementary Education magna cum laude
Nolan AndersonKinesiologymagna cum laude
Hannah ArkelinEnglish magna cum laude
Andrew ArnoldElectrical Engineering summa cum laude
Ashwini ArumugamBiology summa cum laude
Kelly AschenbeckGenetics, Cell Biology & Development summa cum laude
Rebecca AspBiochemistry summa cum laude
Kelia AxlerEcology, Evolution & Behavior summa cum laude
Ornina BachourPhysiology magna cum laude
Amanda BankstonJournalism magna cum laude
Emmalynn BauerJournalism, Historysumma cum laude
Erika BauerBiology, Society & Environment summa cum laude
Alexa BeckMarketing magna cum laude
Katherine Beck-EsmayGlobal Studies summa cum laude
Tanner BeckstromGlobal Studiesmagna cum laude
Cara BergerHistory cum laude
Kristen BerkasEnglish cum laude
Etta BerklandEnglish, French Studiessumma cum laude
Ana BichanichEnglish summa cum laude
Joseph BigelowActing summa cum laude
Taylor BlumerEnglish summa cum laude
Charlene BogonkoGlobal Studiescum laude
Seth BovisMusic magna cum laude
Kelsey BoyleChemistry summa cum laude
Aidan BreenGlobal Studies, Spanish Studiesmagna cum laude
Charles Brown IIPhysics cum laude
Robert BrydonChemical Engineering cum laude
Alaina BuchwaldSupply Chain & Operations Management, Financesumma cum laude
Nathaniel BuckComputer Science, Musicsumma cum laude
Kathleen BurnellBiochemistry summa cum laude
Samual ButterbaughManagement cum laude
Greta CarnesPolitical Science summa cum laude
Nicola CarpenterArt summa cum laude
Nathan CaseyFrench Studies, Historycum laude
Jacqueline CastonPsychology summa cum laude
Alison CerveSpanish Studies, Sociologysumma cum laude
Jeff ChambersBioproducts and Biosystems Engineering summa cum laude
Chung-Yun ChaoGenetics, Cell Biology & Development, Computer Sciencemagna cum laude
Emily CharaisSpeech-Language-Hearing Sciences cum laude
Gong ChenMathematics summa cum laude
Esther ChenBiochemistry summa cum laude
Tiffany ChenSociology summa cum laude
Yicai ChenArchitecture cum laude
Anthony ChergoskyPolitical Science summa cum laude
Eric ChuPlant Biology summa cum laude
Aaron CohenChemistry summa cum laude
Ross CrandallElectrical Engineering summa cum laude
Allyson CyganStudies in Cinema and Media Culture magna cum laude
Timothy DavisGlobal Studies magna cum laude
Isabella DawisMusic summa cum laude
Maria de Sam LazaroPsychology magna cum laude
Aria DemerNursing summa cum laude
Shanda DemorestNursing summa cum laude
Donna DengMaterials Science & Engineering cum laude
Alyssa DerbyJournalism summa cum laude
Keyur DesaiComputer Science summa cum laude
Erin DiamondSpeech-Language-Hearing Sciences, Spanish Studiessumma cum laude
Truong Huy Do NguyenBiology summa cum laude
Hannah DottermanPhysiology magna cum laude
Emily DuffieldPhysics summa cum laude
Benjamin DummerGenetics summa cum laude
Alana EasonGenetics magna cum laude
Brian EbyGenetics, Cell Biology & Development summa cum laude
Michael EckhoffBiology summa cum laude
Dina ElrashidyEnglish, Marketingsumma cum laude
Zachary EmbertsBiology magna cum laude
Andrew EmerickAstrophysics, Physicssumma cum laude
Sarah EngelmannEnglish magna cum laude
Stacy EnzmannEnglish summa cum laude
Jayne EschPolitical Science, French Studiessumma cum laude
Hallie EspelBachelor of Individualized Study summa cum laude
Elias FarkKinesiology summa cum laude
Maria Fernandez OromendiaStatistics, Economicssumma cum laude
Jonathan FilzenCommunication Studies cum laude
Jessica FisherNursing summa cum laude
Christopher FlegelMechanical Engineering summa cum laude
Zachary FlessertBiology summa cum laude
Megan FowlerArchitecture magna cum laude
Maren FranzenSociology magna cum laude
Jonathan FrenzComputer Engineering summa cum laude
Celia FulcoPsychology, Spanish Studiessumma cum laude
Benjamin FullerBiomedical Engineering summa cum laude
Cresston GacklePolitical Sciencesumma cum laude
Xavier GarciaMathematics summa cum laude
Gabrielle GhreichiBiology, Society & Environment summa cum laude
Matthew GibbsPhysiology cum laude
Kelsey GladenMathematics summa cum laude
Gustav GleiterHistory, Communication Studiesmagna cum laude
William GobeliArt magna cum laude
Eric GrafMusic magna cum laude
Eliza GramesJournalism, Communication Studies, Environmental Sciences, Policy & Managementsumma cum laude
Kevin GravingCommunication Studies summa cum laude
Joshua GronholzFinance summa cum laude
Ashley GrzywaArchitecture summa cum laude
Matthew HaechrelMathematics magna cum laude
Courtney HagerGenetics summa cum laude
Amelia HajMicrobiology summa cum laude
Yongbin HanMechanical Engineering magna cum laude
Mary HansonSpeech-Language-Hearing Sciences summa cum laude
Wendy HansonManagement magna cum laude
Abigail HansonEcology summa cum laude
Christopher HansonAccounting magna cum laude
Teresa HayesEnglish summa cum laude
Katherine HazenBiochemistry summa cum laude
Andrew HeddingSpanish Studies, Linguisticssumma cum laude
Megan HeiseChild Psychology summa cum laude
Todd HennenPhilosophy magna cum laude
Julie HerberEnglish summa cum laude
Richard HermannChemical Engineering, Chemistrymagna cum laude
Tyler HerzogBiochemistry summa cum laude
Brooke HigginsGenetics, Spanish Studiessumma cum laude
Rachel HinesAnthropology summa cum laude
Christopher HoChemical Engineering summa cum laude
Kevin HollyBiology cum laude
Elizabeth HounsAnthropology, Cultural Studies and Comparative Literaturecum laude
Andrew HoushFinance magna cum laude
Matthew HowardMathematics, Musicmagna cum laude
Nolan HudallaPolitical Science, Economicscum laude
Elizabeth HustonAnthropology summa cum laude
Eeva HyytinenJournalism summa cum laude
Bethany IsraelsonChild Psychology summa cum laude
Deepak JanardanFinance summa cum laude
Jill JensenJournalism summa cum laude
Anastasia JohnsBiology, Musicsumma cum laude
Brittany JohnsonAnthropology, Historymagna cum laude
Evan JohnsonEnglish magna cum laude
Raven JohnsonStudies in Cinema and Media Culture summa cum laude
Lucas KaedingElectrical Engineering summa cum laude
Kevin KainPolitical Science cum laude
Elianna KantarCommunication Studiesmagna cum laude
Sarvesh KaushikBiomedical Engineering cum laude
Mackenzie KellyEcology summa cum laude
Jack KellyEnglish summa cum laude
Michael KempnichEcology summa cum laude
Aaron KeniskiUrban Studies, Spanish Studiessumma cum laude
Samuel KennyChemistry summa cum laude
Allan KerandiBiochemistry magna cum laude
John KilgoreMathematics summa cum laude
Jennifer KimBachelor of Individualized Study summa cum laude
Nathaniel KlairChemical Engineering cum laude
Mercy KonchellahBiology, Society & Environment summa cum laude
Amber KraemerSociology (Law, Criminology & Deviance) summa cum laude
Anthony KreminPhysics, Astrophysicssumma cum laude
Kyle KrollManagement, Philosophysumma cum laude
Brenna KrusePsychology summa cum laude
Winter KucharskiCommunication Studies, Theatre Artsmagna cum laude
Arthur LaceAerospace Engineering summa cum laude
Karl LaFleurBiomedical Engineering summa cum laude
Malin LalichNursing summa cum laude
Kai Kwan LamPhysiologycum laude
Katelyn LamersSpeech-Language-Hearing Sciences cum laude
Christopher LaPradeBiology, Society & Environment summa cum laude
Matthew LarionovMathematics summa cum laude
Cecilia LeePolitical Science, Economicssumma cum laude
Kuang Chin Daryl LeeMechanical Engineering, Mathematicscum laude
Sarah LegerCommunication Studies magna cum laude
Joshua LeisPolitical Science summa cum laude
Chelsea LemkeSociology (Law, Criminology & Deviance) magna cum laude
Jessica LiebAnthropology summa cum laude
James LippsEnglish cum laude
Brenna LoufekSpanish Studies summa cum laude
Patrick MacGregorEconomicscum laude
Alison MachRetail Merchandising cum laude
Patrick MalechaNeuroscience summa cum laude
Granger MarsdenMicrobiology summa cum laude
Tyler MaunuMathematics magna cum laude
Sarah MauritzTheatre Arts, Biologymagna cum laude
Rebecca MayerPolitical Science summa cum laude
Danielle McDonaldSociology summa cum laude
Sheilah McGrathAnthropology summa cum laude
Alistair McIntyreBiomedical Engineering cum laude
Natasha MehlumMusic magna cum laude
Kathryn MenkAsian Languages and Literaturessumma cum laude
Katherine MenkeGlobal Studies summa cum laude
Morgan MercerJournalism, Artcum laude
Lisa MichelSpanish Studies summa cum laude
Marilena MihaiGraphic Design summa cum laude
Alyssa MillerChild Psychology summa cum laude
Hannah MillerBachelor of Individualized Study, German Studiessumma cum laude
Rose MironHistory summa cum laude
Sukanya MomsenEnglish summa cum laude
Elizabeth MrozekEconomics magna cum laude
Ahmad MunhazimPolitical Science, Global Studiessumma cum laude
Anna MunnsAnthropology, Spanish/Portuguese Studiessumma cum laude
Roshni MuralidharanAccounting summa cum laude
Dominic MussackInter-College Program, Mathematicscum laude
Ashley MytnikSpanish Studies summa cum laude
Praveena NarayananGenetics summa cum laude
Kyle NarvesonEnvironmental Sciences, Policy & Management cum laude
Laura NelsonForest Resources summa cum laude
Mark NewcombElectrical Engineering magna cum laude
Peter Newhouse IXBiochemistry, Microbiologysumma cum laude
Kristen NeyHistory summa cum laude
Hai Nguyen-TranBiochemistry summa cum laude
Matthew NiezgodaFood Science summa cum laude
Joseph NoackNeuroscience summa cum laude
Nneka NwachukwuPhysiology summa cum laude
Jessica OakesLinguistics, Asian Languages & Literaturessumma cum laude
Makinna OestreichPhysiology summa cum laude
Natalia OlivierNursing magna cum laude
Kyle OlsonPolitical Science magna cum laude
Madison OlsonPlant Biology summa cum laude
Dominick OrmsbyComputer Science, Mathematicssumma cum laude
Helena OsswaldTheatre Arts summa cum laude
George OttoGenetics, Cell Biology & Development summa cum laude
Scott PalmerMechanical Engineering, Financesumma cum laude
Clare ParmeActing summa cum laude
Kate ParrottSpeech-Language-Hearing Sciences, Spanish Studiessumma cum laude
Liza PincsakEnglish, Spanish Studiessumma cum laude
Michelle PlattChild Psychology, Sociology (Law, Criminology & Deviance)summa cum laude
Cara ProsserArchitecture summa cum laude
Whitney PuschGerman Studies, Englishsumma cum laude
Kendra RadtkeBiochemistry cum laude
Neeraj RajasekarPolitical Science, Sociologymagna cum laude
Vanessa RamstackEnglish summa cum laude
Joseph RedemannTheatre Arts cum laude
Rachel RedmondPsychology summa cum laude
Samuel ReidEnglish summa cum laude
Anna ResmanAccounting, Financesumma cum laude
Matthew RieddleAccounting, Management Information Systemssumma cum laude
Michael RiesBiochemistry summa cum laude
Derek RobeySociology summa cum laude
Prescott RobinsonHistory, Political Sciencecum laude
Benjamin RoettgerAerospace Engineering and Mechanics summa cum laude
Eitan RoginComputer Science magna cum laude
Ashley RoloffPsychology cum laude
Amanda RooneyBiomedical Engineering summa cum laude
Michelle RosasAccounting, Managementmagna cum laude
Brittany RustadJournalism magna cum laude
Oyvind RustanNeuroscience, French Studiessumma cum laude
Laura RuuskaLinguistics summa cum laude
Jillian RyksJournalism summa cum laude
Emilie SabourinMicrobiology summa cum laude
Jade SansteadLinguistics, Scandinaviansumma cum laude
Hannah SchendelMusic cum laude
Aaron SchnebergerMathematics summa cum laude
Sam SchreinerAerospace Engineering summa cum laude
Jonathon SchroederEntrepreneurial Management, Managementsumma cum laude
Fabrielle SchroederPsychology summa cum laude
Benjamin SchulzPsychology, Computer Sciencecum laude
Stephanie SchumacherEnvironmental Sciences, Policy & Management summa cum laude
James ShackelfordReligious Studies, Art History, Greeksumma cum laude
Ruxue ShaoChild Psychology summa cum laude
Allison ShilinskiArt, Englishmagna cum laude
Amy SienkoNursing summa cum laude
Trevor SimmonsEnglish magna cum laude
Abhayjit SinghPhilosophy summa cum laude
Joshua SlettenFinance summa cum laude
Nicholas SmithPhysics, Mathematicssumma cum laude
Corinne SolheidBiochemistry summa cum laude
Carolyn SpadineLinguistics summa cum laude
Paul StademBiochemistry summa cum laude
Nathaniel StangerTheatre Arts magna cum laude
Matthew StanochHistory, Italian Studiessumma cum laude
Christopher SteadmanGenetics cum laude
Samantha SteinbringJournalism cum laude
Elizabeth StopkaScandinavian Studies & Finnish summa cum laude
Mark StromChemistry summa cum laude
Katherine SuMarketing summa cum laude
Ludong SunMechanical Engineering summa cum laude
Jessica SwansonBiology, Physiologymagna cum laude
Whitney TaylorPolitical Science, Global Studiessumma cum laude
Nathan TennantManagement Information Systems magna cum laude
Kathryn ThibertBiology summa cum laude
Rachel ThrasherPsychology, Sociology (Law, Criminology & Deviance)summa cum laude
Benjamin TolzmannMathematics, Musicsumma cum laude
Alyssa TopeArchitecture summa cum laude
Angie TsueiMicrobiology cum laude
Christina TuckerArt Historysumma cum laude
Krista TuomelaBiology magna cum laude
Lucas UlmerBiomedical Engineering cum laude
Maureen VanceEnglish summa cum laude
Thomas VandenboomMathematics, Statisticssumma cum laude
Sophie WallerstedtHistory summa cum laude
Alexander WalterPhysics, Mathematicssumma cum laude
Megan WasleyPolitical Science cum laude
Molly WatkinsKinesiology summa cum laude
Ashley WatkinsKinesiology, Englishsumma cum laude
William WatsonElementary Education, Sociologysumma cum laude
Jennifer WebelerKinesiology summa cum laude
Jennifer WeberSociology summa cum laude
Kathleen WendtEnvironmental Sciences, Policy & Management cum laude
Paul WesthoffBiomedical Engineering summa cum laude
Derek WetmoreJournalism cum laude
Eric WhiteFinance summa cum laude
Melissa WietingPsychology summa cum laude
Lauren WigenGenetics summa cum laude
Elias Wilken-ResmanElectrical Engineering summa cum laude
Brady WilliamsGenetics summa cum laude
Jaime WiltKinesiology summa cum laude
Hanyi XieMechanical Engineering cum laude
Alatheia YantzLinguistics cum laude
Amanda YeagerPsychology summa cum laude
Katherine YugoNursing magna cum laude
Patricia ZentnerAnimal Science cum laude
Lai ZhangChemistry summa cum laude
Heidi ZirkleAnthropology summa cum laude
Michael ZittlowJournalism, Studies in Cinema and Media Culturesumma cum laude

NEWS ARCHIVE